Gençler Çayı Unuttu, Hedef Kahve!

Gençler Çayı Unuttu, Hedef Kahve!

Çay tüketiminde dünyanın ilk sıralarında olan ülkemizde son yıllarda kahve tüketimi düzenli bir biçimde artıyor. Kahve zincirlerinin yaygınlaşması ve tekli paketlerde içimi ve hazırlanması kolay kahve çeşitlerinin çoğalması gençleri kahve tüketicisi olmaya yönlendiriyor. Gençler, her şeyde olduğu gibi, kahvede de değişim istiyor, yeni ürünleri benimsiyor ve kahve pazarını büyütüyorlar.


Türkiye’de kahve tüketimi her yıl düzenli olarak artıyor. Evlerdeki tüketimimiz için, bu yıl yaklaşık bir milyar TL harcayacağız (Nielsen’in verilerine göre/ Türk kahvesi satış rakamları da dahil olmak üzere). Araştırmalara göre, biz kişi başına haftada bir fincan hazır kahve içiyoruz. Buna karşın, komşumuz Yunanistan’da kişi başı kahve tüketimi haftada 13-14 fincanı buluyor. Son dönemde yaygınlaşan kahve zincirleri ve hazır kahve üreticilerininin piyasaya sunduğu yeni ürünler için yaptıkları yoğun iletişim sayesinde, gençler geçmişe göre daha fazla kahve tüketmeye başladılar.


Kahve, çay gibi doğal bir ürün. Kahve alanında çok fazla yenilik yapmak mümkün değilmiş gibi görünse de, işleme ve paketleme aşamalarında inovasyonlarla büyük bir çeşitlilik yaratmak mümkün olabiliyor.